Dr. Harnos Imre a rokonom. Még sose találkoztam vele, kb. egy éve tudok róla. Akkor vette fel a kapcsolatot apukámmal. Ausztráliából kutatta a családot, ha jól tudom. Valamikor ősszel találkoztak is. Másik szál a történetben: láttam a nagyszobai asztalon egy könyvet, aminek a borítóján egy szamuráj kard van és 21 harcművész életútját mutatja be. Apu közben továbbküldte Imre bácsi levelét, amiben olvastam, hogy ő ismeri ezeket az embereket. Ekkor elolvastam három fejezetet a 21-ből. Kérdeztem aputól, valyon honnan ismerhet ennyi harcművészt? Ő mondja, hogy Imre bácsi is benne van, ő az egyik, akivel riport készült. Ő a Zen Bu Kan Kempo stílusalapítója. Elolvastam a róla szóló részt és meglepődtem, mennyire máshogy gondolkodik a harcművészetről, mint amit én eddig hittem róla. Mikor a riporter egy mondanivalóról, vagy hitvallásról kérdezett, ő mindíg egy kis történettel felelt. Így derült ki számomra, hogy a stílus mottója az, hogy 'Engedj, hogy győzhess!' Ilyeneket ír, hogy 'Az elesettet felsegítjük, az éhezőnek enni adunk' vagy 'Barátai és testvérei vagyunk minden embernek' vagy 'Nem úgy haladunk felfelé, hogy a másikra rálépünk és elnyomjuk'. Évekig próbálta tanítani a harcművészetet itthon, de a politika nem tűrte meg. Két története fogott meg, amit nem idéznék szó szerint, hogy ne sírjon a kiadó.
Egyszer bement az edzőterembe egy kemény srác és kérte, hogy mutassa meg neki a legkeményebb technikát. Imre bácsi megkérte, hogy akkor feküdjön a földre. Amikor a fiú azt hitte, hogy most ütés, vagy rugás jön, összerezzent és felkészült az ellencsapásra. Erre a mester felényújtotta a kezét és szó szerint felemelte. Azt mondta: ez a legkeményebb technikánk.
A másik egy fogyatékos fiúról szól, akit lehoztak a szülei edzésre. Megtetszett neki Imre bácsi gi-je (az edzőruha). Hogy mit jelentett Charles-nak a gi, azt nem lövöm le, de lényeg, hogy valami sokkal többet öltött magára azzal a gi-vel, mint ami a szem számára látható.
Erről az jutott eszembe, amikor két éve Húsvétkor a Szentségek vételére készültem. Akkor fehér ruhában álltunk az oltár előtt. Ezt a fehér ruhát lehet látni, le lehet fényképezni, de a lényeget, amit ezzel együtt magamra vettem aznap, más módon engedi meglátni a Jóisten.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy a Kempo-ban elég elmenni bevásárolni egy idős néninek és valaki rögtön fekete öves lesz, sőt! Amit mond az öv megszerzésének a feltételeiről, én valószínű ott helyben elterülnék a tatami-n. De ahogy a magam meghívására gondolok, ahogy a Jóisten egyik feladatot kéri tőlem a másik után, úgy érzem, sokkal több közös van bennünk Imre bácsival, mint a vezetéknév egyezése. Remélem, valamikor találkozhatunk!
szeretetté válás
13 éve